Jak wyglądają hemoroidy odbytu?

Hemoroidy ma każdy człowiek. Są to niewielkie poduszeczki, które prawdopodobnie odpowiadają za pomoc w prawidłowym wypróżnianiu i wydzielaniu gazów. Eksperci nie do końca mają jednak pewność co do sensowności ich funkcji. Guzki krwawnicze z czasem mogą przybierać nienaturalną, opuchniętą postać. Rozrastają się i lokalizują albo w bezpośredniej okolicy odbytu i mówimy wówczas o hemoroidach wewnętrznych, albo bliżej jego ujścia, gdzie z kolei nazywane są zewnętrznymi.

Jak wyglądają hemoroidy – zdjęcia

Zdarza się, że niektórzy ludzie odczuwają przykre dolegliwości podczas wypróżniania, zauważają nawet ślady krwi na papierze toaletowym podczas wizyty w toalecie. Nie wiedząc jednak jak wyglądają hemoroidy odbytu nie są w stanie samodzielnie w sposób prawidłowy zdiagnozować swojej choroby. Wówczas często pozostawiają ją nieleczoną, a ta przechodzi w kolejne stadia zaawansowania. Podejrzewając u siebie chorobę hemoroidalną warto sprawdzić na zdjęciach, czy faktycznie mówimy o jednym i tym samym schorzeniu. Faktycznie, widok może nie być szczególnie przyjemny, ale tylko w taki sposób można na własną rękę dowiedzieć się o przebiegu schorzenia.

Jakie objawy fizyczne powoduje choroba hemoroidalna?

W większości przypadków pacjenci skarżą się na:

  • ból i pieczenie okolic odbytu,
  • ślady krwi na bieliźnie lub papierze toaletowym podczas wizyty w toalecie,
  • krew na powierzchni oddawanego stolca,
  • wrażenie niepełnego wypróżnienia,
  • wyraźna obecność guzków wyczuwalnych na zewnątrz.

Nie chcąc samodzielnie wdrażać odpowiedniego leczenia, z uwagi o swoje bezpieczeństwo, należy zwrócić się do lekarza specjalisty z dziedziny proktologii. Ten na podstawie specjalistycznego wywiadu, podczas którego może zapytać pacjenta o:

  • częstotliwość wypróżnień,
  • dolegliwości w czasie wypróżnień i stosunku seksualnego,
  • odnoszenie wrażenia o niepełnym wypróżnieniu,
  • nawyki żywieniowe,
  • aktywność fizyczną.

Kolejnym etapem badania jest badanie wziernikowe. Przy użyciu różnych narzędzi lekarz wprowadza odpowiedni rodzaj wziernika wgłąb odbytu pacjenta, określając w ten sposób stadium zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach konieczne jest także przeprowadzenie badania palpacyjnego, polegającego na wprowadzeniu palców przez lekarza wgłąb odbytu w sposób różny dla przedstawicieli obydwu płci.

Wizyty nie należą do najprzyjemniejszych, ale niekiedy są konieczne i w przypadku wysokiego progu zaawansowania choroby pozwalają uchronić pacjenta przed bolesną i nie zawsze skuteczną interwencją chirurgiczną.

Co możemy zrobić, aby sobie ulżyć?

Oczywiście nie zachęcamy do samodiagnozowania czy samoleczenia. Odpowiednią diagnozę powinien postawić lekarz. Niemniej, jeśli chcemy, aby leczenie trwało krócej i mniej boleśnie, powinniśmy już teraz przyjrzeć się naszej diecie. Tłuste i „ciężkie” potrawy powodują zaparcia, które niekorzystnie wpływają na nasze wypróżnienia. Powinniśmy zatem ich unikać. Ponadto w naszej diecie nie może zabraknąć błonnika – pijmy go np. w postaci herbatek ziołowych (np. Procto Vitale).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *