Choroby odbytu, Poradnik o zdrowiu

Co stosować na hemoroidy odbytu?

Kazia13a

Leczenie hemoroidów odbytu jest nieco problematyczne, aczkolwiek w niezaawansowanych stadiach nie zawsze istnieje konieczność wdrażania inwazyjnych metod chirurgicznych. Istnieją domowe sposoby i specjalistyczne preparaty apteczne, które pozwalają pozbyć się problemu i złagodzić przebieg choroby.

Co na hemoroidy odbytu będzie najskuteczniejsze?

Na początek warto się dowiedzieć co dostępne jest w aptekach i jakie domowe produkty mogą przynieść ulgę w leczeniu. W pierwszym i drugim stadium choroby większość środków jest w pełni skutecznych a proces chorobowy nie powinien nadmiernie przeciągać się w czasie. Jeżeli jednak pacjent zauważy, że terapia nie przynosi zamierzonych efektów a choroba hemoroidalna zaostrza swój przebieg należy bezwzględnie zgłosić się do lekarze proktologa, który przeprowadzi kompleksową diagnozę i zaleci na przykład leczenie operacyjne lub podwiązanie guzków, co doprowadzi do ich obumarcia.

Domowe sposoby na hemoroidy

Większość domowych sposobów skupia się na wykorzystywaniu naparów ziołowych. Dużą skuteczność w leczeniu przynosi kora z dęba, która dostępna jest we wszystkich sklepach zielarskich. Zarówno z niej, jak i z innych mieszanek ziołowych można wykonywać:

 • błonnik zawarty w ProctoVitale – wspomaga perystaltykę jelit,
 • nasiadówki – metoda ta polega na wystawieniu zmian hemoroidalnych na działanie pary wodnej wzbogaconej o przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyseptyczne i znieczulające działanie roślin zielnych,
 • okłady z lodu – przynoszą chwilową ulgę i obkurczają towarzyszący chorobie obrzęk, który powoduje uczucie niepełnego wypróżnienia i pozwala na uzyskanie lepszego komfortu wypróżniania,
 • przemywanie zmian chorobowych – do tego celu znów niezbędne jest wykorzystanie naparu z ziół. W tym przypadku mogą one być jednak zimne – nie tracą swoich właściwości leczniczych. Nasączoną w przygotowanym wywarze chusteczką wystarczy kilka razy dziennie przemywać guzki. Oczywiście metoda ta ma swoje zastosowanie jedynie w przypadku hemoroidów zewnętrznych,
 • gorące kąpiele – ciepła woda natychmiast przyniesie ulgę i przyspieszy proces leczenia.

Leki na hemoroidy

Wśród leków na choroby hemoroidalne znajdują się zarówno preparaty w formie czopków doodbytniczych, jak i maści, kremy, balsamy, czy płyny. Lekarze proktolodzy rekomendują między innymi:

 • Posterisan,
 • Procto Glyvenol,
 • Heparinum,
 • Hemorol,
 • Posterisan,
 • Avenoc,
 • Rusorex.

Oczywiście lista jest znacznie dłuższa, ale te powyższe są najpopularniejsze i najbardziej polecane.

W trzecim i czwartym stadium zaawansowania choroby niekiedy niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Klasyczne wycięcie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jest to zabieg niekomfortowy, ale skuteczny dla pacjenta. Wśród bardziej nowoczesnych metod można znaleźć bezdotykową laseroterapię naczyniową, której koszt oscyluje w granicach siedmiuset złotych.

2 Odpowiedzi

 1. Wydaje mi się , że i mnie dopadły hemoroidy. Jednak wstydzę się pójść z tym do lekarza . Czy w aptece dostanę jakieś leki na hemoroidy bez recepty? Jest szansa bym wyleczyła się sama ?! 😛

 2. Zuzanna, to, co możesz zrobić to tylko profilaktyka, czyli przede wszystkim dieta (możesz np. brać zioła procto vitale, żeby tego błonnika w diecie było więcej). ale i tak radziłabym pójść do specjalisty.

Zostaw komentarz