Choroby odbytu, Poradnik o zdrowiu

Hemoroidy – jak leczyć w domu?

Kazia13a

Początkowa faza zaawansowania hemoroidów pozwala na ich leczenie domowymi sposobami. Tych istnieje co najmniej kilka i wszystkie cechują się stosunkowo wysoką skutecznością.

Hemoroidy – jak leczyć w domu?

Większość metod skupia się na wykorzystaniu mieszanki ziół wykazujących działania antybakteryjne, przeciwzapalne, znieczulające i obkurczające obrzęk. Na liście znajdują się między innymi:

 • kora dębu – działa ściągająco i obkurcza naczynia włosowate,
 • kasztanowiec – poprawiają elastyczność, zmniejszają kruchość i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych,
 • oczar wirginijski – ma działanie przeciwzapalne i ściągające, reguluje też krążenie podskórne i uszczelnia niewielkie ranki,
 • rumianek –  ma działanie przeciwzapalnie oraz łagodzące podrażnienia,
 • krwawnik – wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, zmniejsza lub hamuje drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń włosowatych żylaków odbytu.

Jak stosować powyższe zioła?

Największą skuteczność przynosi przyrządzanie z nich różnorodnych naparów, które można wykorzystywać między innymi do:

 • wykonywania nasiadówek – metoda ta polega na oddziaływaniu pary wodnej na zmiany hemoroidalne. Woda powinna mieć temperaturę około czterdziestu stopni Celsjusza. Dodaje się do niej ZAPARZONE wcześniej zioła,
 • przemywanie zmian – wymienione wyżej, poszczególne zioła należy zaparzyć i tak przygotowanym naparem nasączać wacik lub chusteczkę, którymi kilka razy dziennie przemywa się guzki krwawnicze,
 • ciepłe kąpiele – do ciepłej wody, zamiast płynów relaksacyjnych, można dodać napar z przyrządzonych ziół. Taka kąpiel przyniesie natychmiastową ulgę w dolegliwościach towarzyszących chorobie,
 • oprócz ziół można również używać okładów z zimnego lodu. Spowoduje to obkurczenie obrzęku i miejscowe znieczulenie. Zdaniem ekspertów przyspiesza to również proces gojenia.

Inne sposoby

Osoby, które nie przekonane są do zielarskich metod leczniczych mogą sięgnąć po gotowe produkty, takie jak ProctoVitale. Te także wykazują stosunkowo wysoką skuteczność działania. Występują w postaci czopków doodbytniczych, tabletek doustnych, maści, kremów oraz balsamów. Ich wykorzystanie dla niektórych osób jest jednak nieco ograniczone. Do grupy takich osób zaliczają się między innymi osoby starsze, które leczą się na przewlekłe choroby. Wówczas skład gotowych leków może kolidować z substancjami zawartymi w leku hemoroidalnym. Kobiety w ciąży, które powinny unikać wszelkich środków leczniczych mogących wywołać niekorzystne oddziaływanie na rozwijający się płód a także alergicy, u których występuje reakcja na jakikolwiek składnik zawarty w poszczególnych lekach.

Leczenie hemoroidów powinno obejmować również zmianę nawyków żywieniowych. Dieta musi być bogata w błonnik, który zapobiega zaparciom i zatwardzeniom. Reguluje również prawidłową perystaltykę jelit. Dodatkowo zaleca się, aby unikać ciężkostrawnych potraw i produktów o działaniu wiatropędnym. Lekarz radzą, aby z diety wyeliminować też alkohol, używki i czarną kawę.

Więcej o ProctoVitale przeczytasz na tej stronie.

2 Odpowiedzi

 1. Myślałam ,że hemoroidy usuwa się jedynie operacyjnie. Byłam w szoku , że można się z nich wyleczyć za pomocą czopków czy maści na hemoroidy, w dodatku dostępnych bez recepty !

 2. dokładnie, jeżeli ma się hemoroidy to nie trzeba od razu decydować się na operację.
  istnieją też inne, łagodniejsze sposoby 🙂

Zostaw komentarz