Choroby odbytu, Informacje ogólne

Hemoroidy odbytu – jaki lekarz pomoże?

Kazia13a

Chorobami jelita grubego i odbytnicy zajmuje się proktologia. Lekarz tej specjalizacji jest więc doskonałą osobą, która może poprowadzić leczenie chorób hemoroidalnych.

Hemoroidy odbytu – jaki lekarz pomoże

Oprócz proktologa w poczet specjalistów, którzy przy mniej zaawansowanych stadiach chorobowych mogą pomóc pacjentowi znajduje się lekarz pierwszego kontaktu. Może on przepisać poszczególne leki na hemoroidy, które wspomogą walkę z problemem i przyspieszą proces gojenia się zmian żylnych. Wizyta u lekarza rodzinnego jest również dobrą alternatywą dla osób, które nie chcą bezczynnie czekać na wizytę u proktologa.

Kiedy bezwzględnie należy udać się do lekarza?

W klasyfikacji zaawansowania chorób hemoroidalnych wyróżnia się cztery stadia. Przy trzecim oraz czwartym wizyta jest niezbędna. W kolejnych jest wskazana, ale pacjent może rozpocząć próbę leczenia na własną rękę, przy użyciu sposobów domowych a także środków dostępnych w aptekach bez recepty.

Jak przygotować się do wizyty?

Na pewno trzeba mieć na uwadze, że konsultacja z całą pewnością nie będzie należała do najprzyjemniejszych. Po pierwsze dlatego, że problem bywa krępujący dla pacjenta. Po drugie zaś dlatego, że same badania mogą być bolesne. Pierwszym etapem wizyty zawsze jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Podczas niego lekarz prawdopodobnie zada następujące pytania:

 • jaka jest częstotliwość wypróżnień?
 • czy podczas stosunku płciowego lub wypróżniania odczuwane są
 • jakiekolwiek dolegliwości?
 • czy zauważona została krew na bieliźnie, papierze toaletowym lub stolcu?
 • czy przy wykonywaniu codziennych czynności odczuwa się pieczenie lub swędzenie
 • czy w samobadaniu zauważono zmiany w okolicach odbytu przejawiające się powstaniem guzków
 • czy odnosi się wrażenie niepełnego wypróżnienia
 • jaki tryb życia jest prowadzony
 • jakie są codzienne nawyki żywieniowe
 • czy leczy się na przewlekłe choroby, jest się w ciąży lub zdiagnozowane zostały wcześniej choroby alergologiczne.

Następnym etapem konsultacji jest przeprowadzenie badania fizykalnego, polegającego na wprowadzeniu palca do odbytu pacjenta. Inaczej odbywa się to w przypadku kobiet, inaczej w przypadku mężczyzn.

Ostatnią częścią konsultacji jest badanie wziernikowe, które polega na wprowadzeniu do odbytu specjalistycznego przyrządu. Może to być kolonoskopia, anoskopia, lub retroskopia pozwalająca na zbadanie esicy. W każdym przypadku wybór badania jest zależny od indywidualnych preferencji pacjenta. Wszystkie cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami podczas wykonywania, ale pozwalają zdiagnozować problem i uchronić pacjenta przed dalszym rozwojem zmian i ewentualną interwencją chirurgiczną, która w skrajnych przypadkach jest niestety koniecznością.

Co można zrobić już TERAZ?

Jeśli jesteśmy jeszcze przed konsultacją u lekarza lub tuż po, możemy znacząco skrócić leczenie. Mowa tu oczywiście o diecie. Nasza dieta powinna zawierać jak najwięcej błonnika, aby ryzyko powstania zaparć było jak najmniejsze. Co w takim razie jeść? Oprócz tak oczywistych warzyw i owoców, warto uzupełnić swoją dietę o suplementy diety – mieszanki ziół (np. Procto Vitale). Pite codziennie spowodują, że nasze wypróżnienia będą stosunkowo łatwe i mniej bolesne.

2 Odpowiedzi

 1. W mojej przychodni nie przyjmuje proktolog. A na prywatną wizytę mnie nie stać . Czy mój lekarz rodzinny może przypisać mi jakieś leki na hemoroidy ? bardzo boli 🙁

  1. Jola, w zależności jakie masz hemoroidy, jeżeli wewnętrzne to poradzisz sobie sama, wystarczy dobra dieta, nasiadówki i zadbanie o to, aby jak najmniej być w pozycji siedzącej 🙂

Zostaw komentarz