Choroby odbytu, Informacje ogólne

Jak leczyć hemoroidy odbytu?

Kazia13a

Hemoroidy to przykra dolegliwość, której nie można bagatelizować, ponieważ potrafi rozwijać się w iście zastraszającym tempie, osiągając kolejne stadia zaawansowania. W skrajnych przypadkach może okazać się, że jedyną skuteczną metodą leczenia będzie inwazja chirurgiczna. Aby tego uniknąć warto już teraz dowiedzieć się jak odpowiednio leczyć schorzenie już od początku.

Jak leczyć hemoroidy odbytu – domowe sposoby

jak leczyć hemoroidyW pierwszym stadium procesu chorobowego często wystarczają domowe sposoby na hemoroidy, które wykazują potencjalnie dużą skuteczność. Do takich zaliczają się między innymi:

 • nasiadówki – czyli kilkuminutowe zabiegi polegające na poddawaniu hemoroidów działaniu pary wodnej z użyciem ziół o wysokim działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i antyseptycznym,
 • okłady – w aptekach i sklepach zielarskich można kupić gotową mieszankę ziół, którą po zaparzeniu wystarczy na kilka minut dziennie przyłożyć na waciku lub nasączonej chusteczce higienicznej do zmian żylnych,
 • przemywanie zmian naparami ziołowymi (np. Procto Vitale) – pozwoli to przynieść ulgę a jednocześnie dzięki właściwościom leczniczym ziół przyspieszy proces gojenia,
 • schładzanie guzków krwawniczych kostką lodu – zimny lód przyniesie natychmiastową, choć jedynie chwilową ulgę, w przykrych dolegliwościach towarzyszących chorobie.

Jak leczyć hemoroidy gotowymi specyfikami?

Wśród skutecznych sposobów na leczenie chorób hemoroidalnych znajdą się również te, które skupiają się na używaniu gotowych produktów dostępnych w aptekach. Najczęściej wykazują one właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i znieczulające. Występują zwykle w postaci:

 • czopków doodbytniczych,
 • kremów i balsamów,
 • maści i płynów do higieny intymnej.

Zważywszy na składniki stosowane w produkcji tych leków warto zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie są one zalecane do stosowania przez niektóre grupy pacjentów – w tym alergików, osób przewlekle chorych, oraz kobiet w ciąży.

Jak leczyć hemoroidy w zaawansowanym stadium?

W klasyfikacji chorób hemoroidalnych wyodrębniono aż cztery stadia rozwojowe. W trzecim zalecane jest rozważenie interwencji chirurgicznej lub wdrożenie innych metod medycznych. W czwartym z kolei często jest to niezbędne. Do zabiegów leczniczych w tym przypadku zaliczają się:

 • operacja w znieczuleniu miejscowym,
 • gumkowanie – zwane w fachowej literaturze metodą Barrona
  nacinanie,
 • laseroterapia z użyciem specjalistycznego, bezdotykowego lasera naczyniowego. Zabieg nie jest refundowany i w prywatnych gabinetach proktologicznych i chirurgicznych może osiągać cenę około 700 złotych.

Wyżej wymienione metody leczenia mają zastosowanie zarówno przy hemoroidach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Więcej o leczeniu znajdziesz na Portal abcZdrowie.

Tagi:

3 Odpowiedzi

 1. Gdzie można wykonać taki zabieg Gumkowania? Czy są potem jakieś powikłania? Wypróbowałam już wiele leków na hemoroidy, niestety problem ciągle powraca . Jestem załamana …

 2. Laseroterapia w przypadku zaawansowanego stadium hemoroidów, jest chyba najlepszą opcją, ale zgadza się, ta operacja jest kosztowna.

  1. jest kosztowna, ale co zrobić? przecież zdrowie jest tylko jedno, a hemoroidy to dosyć bolesna sprawa 🙁 lepiej jest wydać trochę kasy i potem cieszyć się zdrowiem 🙂

Zostaw komentarz