Choroby odbytu, Informacje ogólne

Jak rozpoznać hemoroidy odbytu?

Kazia13a

Hemoroidy odbytu dają w większości przypadków typowe objawy, dzięki którym pacjent sam może zorientować się odpowiednio wcześnie o rozpoczęciu procesu chorobowego. Leczenie należy rozpocząć stosunkowo jak najwcześniej. Wówczas istnieje większa możliwość, że zmiany żylne nie zaostrzą się do kolejnych stadiów rozwojowych.

Jak rozpoznać hemoroidy odbytu?

Pierwszym sygnałem, który może być przesłanką o pojawieniu się hemoroidów jest krew na bieliźnie lub papierze toaletowym po wizycie w toalecie. Będzie ona pochodziła bezpośrednio z rozrastających się guzków krwawniczych. Następne symptomy to:

 • ból w okolicach odbytu – zarówno podczas wypróżniania, jak i codziennych czynności,
 • pieczenie i swędzenie związane bezpośrednio ze stanem zapalnym,
 • krew na stolcu – która może mieć oczywiście również inne przyczyny,
 • przykre dolegliwości podczas odbywania stosunku płciowego,
 • wyraźnie wyczuwalny guzek krwawniczy zlokalizowany w okolicach bezpośrednio przy odbycie, lub u jego ujścia,
 • wrażenie niepełnego wypróżnienia się.

Kto w sposób szczególny narażony jest na zachorowanie?

Eksperci twierdzą, że pojawienie się choroby hemoroidalnej ma istotny związek z trybem życia, jaki prowadził pacjent przed zapadnięciem na schorzenie. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim:

 • osoby prowadzące siedzący tryb życia – gracze komputerowi, kierowcy zawodowi, pracownicy biurowi,
 • osoby starsze, u których wraz z wiekiem spowalnia się perystaltyka jelit,
 • kobiety w zaawansowanej ciąży, u których to z kolei rozwijając się płód uciska na układ żylny,
 • osoby stosujące niewłaściwe nawyki żywieniowe,
 • a także osoby, które często mają nawroty problemów jelitowych związanych na przykład z niestrawnością.

Jeśli zauważone objawy nie są jednoznaczne należy zgłosić się do specjalisty. Dziedziną medyczną, która zajmuje się leczeniem hemoroidów jest proktologia. Na podstawie wywiadu z pacjentem oraz specjalistycznych badań lekarz będzie mógł nie tylko potwierdzić istnienie krwawniczych zmian żylnych, ale określi także stadium zaawansowania, względem którego zostanie później dopasowana najskuteczniejsza terapia. Więcej informacji na tej stronie.

Jakie trudności w codziennym funkcjonowaniu może powodować choroba?

Przede wszystkim niezależnie od stadium procesu chorobowego będzie to problem z wypróżnianiem się i oddawaniem gazów. Z uwagi na ból pacjenci często będą obserwować u siebie bolesne zaparcia oraz zatwardzenia, które uniemożliwią systematyczne korzystanie z toalety.

Kolejną trudnością jest przebywanie w pozycji siedzącej oraz leżącej. Wówczas ciężar ciała pacjenta uciska na guzki, a to powoduje dotkliwy ból.

W bardziej zaawansowanych stadiach mogą pojawić się także problemy z chodzeniem. Wzmożona praca mięśni nóg będzie w swoisty sposób bodźcem dla zmian hemoroidalnych, co objawi się bólem, pieczeniem lub swędzeniem.

Czy hemoroidom można zapobiegać?

Zdaniem ekspertów nie tylko można, ale nawet trzeba. Zwłaszcza znajdując się w grupie podwyższonego ryzyka. Aby uniknąć przykrych dolegliwości związanych z chorobą należy stosować się do kilku istotnych zasad:

1. Po pierwsze –  zmienić nawyki żywieniowe i zoptymalizować dietę w taki sposób, aby w jej składzie zawierała się odpowiednie ilość błonnika (pitego np. w postaci herbat ziołowych – można w tym przypadku skorzystać z gotowych kompozycji ziół np. Procto Vitale).
2. Po drugie – zwiększyć swoją aktywność fizyczną.
3. Po trzecie – w sposób szczególny zadbać o prawidłową higienę intymną stosując delikatne, niepodrażniające środki dedykowane do konkretnych sfer.

2 Odpowiedzi

 1. Czy u każdej kobiety w ciąży występują hemoroidy ? Czy już teraz mogę brać jakieś leki na hemoroidy tak profilaktycznie? Jestem w pierwszym trymestrze i bardzo się boję , że mnie też to czeka 🙁

  1. oczywiście, że nie u każdej. każdy organizm jest przecież inny, ale faktycznie, profilaktyka też jest ważna, więc jeśli chcesz pozbyć się ryzyka hemoroidów, zacznij po prostu dbać o siebie, zadbaj o błonnik w diecie (możesz np. przyjmować go w postaci suplementu Procto Vitale) i dużo się ruszaj, a wszystko będzie dobrze 🙂

Zostaw komentarz