Choroby odbytu, Informacje ogólne

Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne odbytu?

Kazia13a

Hemoroidy zewnętrzne w specjalistycznej terminologii lekarskiej określane są mianem żylaków odbytniczych. Nie należy błędnie nazywać ich po prostu hemoroidami, gdyż te same w sobie są naturalnym tworem organizmu, który odpowiada między innymi za prawidłowość wypróżnień, oraz wydzielanie gazów.

Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne odbytu?

Nie można samodzielnie dokładnie ich zdiagnozować,  choć znajdują się na zewnętrz odbytu. Są to krwawnicze guzki, które uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności. Powodują również poważne dolegliwości bólowe i stanowią barierę w regularnym wypróżnianiu. Chorzy odczuwają również przykry dyskomfort. Zdiagnozować może je lekarz proktologii na podstawie przeprowadzonego badania wziernikowego lub fizykalnego. Bardzo ważne jest to, aby w przypadku podejrzenia żylaków zewnętrznych zwrócić szczególną uwagę na jakość przeprowadzonej konsultacji. Zewnętrzne choroby hemoroidalne doskonale imitują znacznie poważniejsze choroby, które należy wykluczyć. Zaliczają się do nich między innymi:

 • rak płaskonabłonkowy kanału odbytu, rak gruczołowy odbytnicy,
 • szczelina odbytu,
 • przetoki, ropnie,
 • brodawki miękkie, brodawki odbytu,
 • polipy odbytu.

Jeśli lekarz stwierdzi, że pacjent naprawdę boryka się z hemoroidami konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które nieznacznie różni się od prowadzonego przy zmianach wewnętrznych. Do najskuteczniejszych metod domowych zalicza się wykonywanie nasiadówek, chłodzenie, czy po prostu prawidłowa higiena intymna i kąpiele w ciepłej wodzie. Można również sięgnąć po apteczne produkty w postaci czopków doodbytniczych, maści, balsamów i kremów. W takich sytuacjach należy jednak wcześniej zapoznać się ze składem produktów, ponieważ mogą zawierać się w nich substancje niebezpieczne dla kobiet w ciąży oraz potencjalne alergeny.

Wśród specjalistycznych, medycznych sposobów leczenia hemoroidów zewnętrznych znajdą się następujące zabiegi:

 • podwiązywanie żylaków zewnętrznych odbytu gumką – mowa w tym miejscu o klasycznej metodzie Barrona. Żylak zostaje podwiązany, przez co odcięty jest dostęp do krwi. Zmiana naczyniowa obumiera po około tygodniu i samoistnie odpada. Zaleca się stosowanie tej metody w niskich stadiach zaawansowania,
 • skleroterapia, czyli wstrzykiwanie substancji zamykającej światło nieprawidłowych żył. To także, podobnie jak w metodzie gumkowania, prowadzi do samoistnego obumarcia zmian żylnych i ich odpadnięcia,
 • kauteryzacja, którą można przeprowadzić przy użyciu kilku technik – elektrokauteryzacji, kriochirurgii, laserów i światła podczerwieni.

Istnieją oczywiście również bardziej klasyczne metody leczenia polegające na przeprowadzeniu zwyczajnych zabiegów operacyjnych. Są one związane z pewnymi dolegliwościami bólowymi, pomimo faktu, że przeprowadzane są zwykle w znieczuleniu miejscowym.

Od czego tworzą się żylaki zewnętrzne?

Największy wpływ na ich powstawanie ma prowadzenie niewłaściwego, nieaktywnego i siedzącego trybu życia. Kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowalności są złe nawyki żywieniowe, które prowadzą do zaburzenia prawidłowej perystaltyki jelit. W sieci istnieje mnóstwo zdjęć, które pokazują jak wyglądają żylaki zewnętrzne odbytu. Pacjenci na forach internetowych chętnie opisują również towarzyszące im dolegliwości. Warto więc zajrzeć w takie miejsca, aby znaleźć dla siebie punkt zaczepienia.

Jak im przeciwdziałać?

Przede wszystkim zadbajmy o dietę i regularną aktywność fizyczną (przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut). Co taka dieta powinna zawierać?

 • warzywa zielone,
 • owoce (ale uważajmy z ich ilością, ponieważ niektóre owoce zawierają sporo cukrów),
 • orzechy (laskowe, nerkowca, włoskie, migdały),
 • nasiona,
 • zioła (mieszanki ziół np. Procto Vitale).

2 Odpowiedzi

 1. U mnie pierwszy objawem hemoroidów był straszny ból. Nie sądziłam , że i mnie to dopadnie. Najgorzej , że wstydzę się powiedzieć o moim problemie chłopakowi. A mam problem ze współżyciem bo bardzo mnie bolą “te” okolice . Czy są jakieś maści na hemoroidy , które uśmierzą bół? Czy mam brać zwykłe tabletki przeciwbólowe.

  1. rozumiem, że uprawiacie seks oralny? to jak najbardziej powinnaś powiedzieć, bo przecież zdrowie ma się tylko jedno. zmieniłabym też dietę na dietę zawierającą więcej błonnika, a maści na hemoroidy? czy ja wiem, już lepiej czopki.

Zostaw komentarz