Informacje ogólne

Korona porcelanowa – ceny, jakość, wady, zalety

Kazia13a

Korona porcelanowa służy wszystkim pacjentom, u których trzeba odbudować naturalne zęby. Pojawiające się problemy z przebarwieniami i ubytkami stanowią nie tylko dyskomfort estetyczny, ale też problem medyczny. Czy korony na zęby są drogie? Jaka jest szansa na refundację ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia? Czym różnią się korony porcelanowe na metalu od tych na cyrkonie?

Korony porcelanowe – wady, zalety, proces przygotowań

Korony porcelanowe zalecane są wtedy, kiedy:

 • naturalne korony są przebarwione, zasinione i zniszczone (ale nie nadmiernie).
 • pojawiają się ubytki zębowe w jamie ustnej.

Korony porcelanowe nie są zakładane u ludzi:

 • z bardzo zniszczonymi zębami
 • ze zbyt małą pozostałością zęba nad dziąsłem, której nie można byłoby już oszlifować.
 • z chorobami dziąseł, języka, policzków.

Najważniejsze zalety to:

 • znaczna poprawa estetyki zęba
 • możliwość założenia koron na implanty zębowe.
 • przywrócenie najważniejszych funkcji uzębienia.
 • zachowanie swobody mówienia, jedzenia.
 • stałość – bez ryzyka wypadnięcia.
 • szybki proces przygotowań – do 3 wizyt.

Wady jakie posiada korona porcelanowa to z kolei:

 • podatność na pęknięcia.
 • podatność na ścieranie się zębów przeciwległych.
 • duże ceny.

Korony zębowe - implantKorony porcelanowe zostają zacementowane na zębach przy wcześniejszym wykonaniu zdjęć RTG, oszlifowaniu zębów wiertłem, zrobieniu wycisku i dopasowywaniu przygotowanej precyzyjnie korony. Na samym końcu uwzględnia się poprawki i już na trzeciej wizycie można przeważnie założyć docelową koronę. Korona porcelanowa nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy myć zęby po każdym posiłku, regularnie używać nici dentystycznych i dbać o przeglądy zębów w gabinetach stomatologa.

Warto kupić sobie skrobaczkę do języka i systematycznie oczyszczać język z gromadzących się bakterii. Osobom z nadmierną ilością bakterii oraz problemem halitozy, zaleca się używanie płynów do płukania jamy ustnej – przeciwbakteryjnych. W aptece dostępne są najlepsze – z dodatkiem chlorheksydyny, która doskonale zabija też mnożące się grzyby, afty i pieczenie błon śluzowych. Raz założona korona na zęba, może być na nim już do końca życia.

Korona porcelanowa na metalu lub cyrkonie

Korona porcelanowa na metalu jest standardowym, bardzo wytrzymałym rozwiązaniem. Metal może zostać lekko odsłonięty przy linii dziąseł, co dla pacjentów jest często kłopotliwe. Lepszą jakość estetyczną mają korony porcelanowe na cyrkonie. Tlenek cyrkonu zapewnia odcień zbliżony do naturalnego zęba. Nie ma też właściwości alergizujących, które mogą przydarzyć się w tradycyjnej opcji. Jest jednak droższy, wymaga większego nakładu pieniędzy.

Korona porcelanowa na implancie – ubytek to nie problem

Zakładana korona porcelanowa na implancie nie różni się od tej zakładanej na zębie, ani pod względem estetyki, ani wytrzymałości. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą odtworzyć korzeń zęba (np. aby zahamować zanikanie kości) – mogą to zrobić właśnie za pomocą implantu, na który później nakłada się korony porcelanowe.

Niestety żadne z działań nie może być aktualnie przeprowadzone na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ile kosztuje korona porcelanowa? – Cenniki

Nie ma jednego cennika, o tym ile kosztuje korona porcelanowa decyduje konkretny gabinet dentystyczny. Stawki można jednak określić w przykładowych przedziałach cenowych, odnoszących się do rodzajów materiału:

 • Korona porcelanowa na metalu – zapłacimy średnio od 700 do 900 złotych.
 • Korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej – minimalny koszt to 1000 złotych, najwyższa wartość może sięgać nawet 1500 złotych.
 • Korona porcelanowa (np. na cyrkonie) razem z implantem – od 3000 do 5000 złotych będzie najczęściej pojawiającą się kwotą.
Tagi: , , , , , , ,

10 Odpowiedzi

 1. Czy takie szlifowanie zębów pod koronę porcelanową jest bolesne? Boję się, że znieczulenie będzie słabo działać ;/

  1. Kiedy ząb jest martwy znieczulenie nie jest podawane bo wtedy i tak nic nie czuć :D. Ogólnie to nie ma prawa nic cię boleć podczas zabiegu wstawiania korony porcelanowej. Jeśli coś poczujesz to lekarz musi przerwać zabieg i zwiększyć dawkę środka znieczulającego .

 2. Nie ma co się dziwić, że korona porcelanowa na cyrkonie jest aż tak droga. Posiada ona wszystkie właściwości korony pełnoceramicznej a w dodatku jest dużo mocniejsza i można ją stosować nawet w przypadku zębów bocznych.

 3. Ja zdecydowałem się na koronę porcelanową na podbudowie metalowej, ponieważ taka korona będzie służyć mi nawet kilkadziesiąt lat. Jestem tego pewny, ponieważ nie piję, nie palę, zdrowo się odżywiam – ma to bardzo duży wpływ na żywotność takiej korony 😛

 4. Przed założeniem takiej korony porcelanowej warto jest się zapoznać w internecie na temat ocen danej kliniki stomatologicznej. Ja akurat jestem z Trójmiasta i kierując się opinią ludzi zdecydowałem się na K2Dental – Gdańsk. Nie żałuję swojej decyzji, ponieważ założona przez nich korona porcelanowa jest idealnie dopasowana do reszty zębów.

 5. Ogólnie to z tego co wiem to istnieje opcja refundacji odbudowy protetycznej przez NFZ (sytuacje powypadkowe oraz wtedy gdy brakuje nam 5 lub więcej zębów :D:D ) Oczywiście chyba nie ma co stać w kolejkach i tracić czasu. Najlepiej taką koronę porcelanową wstawić sobie prywatnie 🙂

  1. Efekt założenia takiego mostu z koronami porcelanowymi może być naprawdę zdumiewający – szczególnie u pacjentów, których uzębienie było w bardzo złym stanie. Ogarnijcie sobie zdjęcia przed i po to nie uwierzycie 😀

 6. Nie spodziewałem się, że założenie korony porcelanowej jest takie skomplikowane, powoli zaczynam się gubić w tych wszystkich różnych typach koron ..

 7. Korona porcelanowa jest idealna w połączeniu podbudową cyrkonową. Po moich zębach nawet nie widać, że miałem coś wstawiane :d

Zostaw komentarz