Choroby odbytu, Informacje ogólne, Poradnik o zdrowiu

Krwawiące hemoroidy – jak leczyć?

Kazia13a

Pękające hemoroidy objawiają się śladami krwi na bieliźnie, papierze toaletowym lub stolcu chorego. Istnieje kilka skutecznych metod leczenia, które pozwalają na dobre rozprawić się z problemem.

Krwawiące hemoroidy – jak leczyć?

W początkowej fazie można sięgnąć po domowe sposoby leczenia. Większość sposobów wiąże się z wykorzystywaniem ziół i naparów z nich przyrządzonych. Rośliny zielne zawarte w ProctoVitale wykazują działanie:

 • przeciwzapalne,
 • ściągające,
 • obkurczające,
 • znieczulające,
 • a nawet przeciwbólowe.

W szczególności polecana jest kora dębu, która zdaniem ekspertów przynosi największe korzyści. Wykonuje się z niej wywary niezbędne do przyrządzenia nasiadówki lub środka higienicznego stosowanego do przemywania ran. Wśród innych domowych metod można znaleźć także ciepłe kąpiele przynoszące niemalże natychmiastową ulgę oraz okłady zimnym lodem, które obkurczą towarzyszący chorobie obrzęk.

Ponadto pacjenci dotknięci powiększonymi żylakami odbytniczymi mogą sięgnąć po produkty apteczne dostępne bez recepty. Występują one najczęściej w postaci czopków doodbytniczych, maści, kremów, tabletek oraz balsamów. Wykazują podobne właściwości do roślin zielnych. Istnieją pewne ograniczenia związane z ich stosowaniem, dlatego przed użyciem poleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Domowe sposoby są skuteczne przeważnie w niezaawansowanych stadiach choroby. W klasyfikacji wyróżnia się ich cztery i wyglądają one następująco:

 • Stopień 1 – Hemoroidy nie są jeszcze widoczne. Drobne zmiany są widoczne jedynie w specjalistycznym badaniu. Nie powodują poważnych dolegliwości z wypróżnianiem i codziennym funkcjonowaniem. Jest to najłagodniejsza forma, która daje przesłanki do konieczności wdrożenia wzmożonej obserwacji i zapobiegania.
 • Stopień 2 – Hemoroidy mogą wypadać przy próbie parcia, ale cofają się samoistnie. Towarzyszą temu dolegliwości takie jak krwawienie, świąd, pieczenie. Pacjent odczuwa również wrażenie niepełnego wypróżnienia.
 • Stopień 3 – Hemoroidy w tym stadium mają skłonność do wypadania nie tylko podczas wypróżniania, ale także w trakcie wysiłku fizycznego. W tym stopniu zaawansowania mogą powodować silny ból. Obserwuje się także krwawienie i sączenie wydzieliny krwawniczej.
 • Stopień 4 – Hemoroidy 4 stopnia wypadają poza odbyt i nie dają się odprowadzić. Mogą powodować problemy z nietrzymaniem stolca.

Trzeci i czwarty stopień zaawansowania stadium chorobowego wymaga niezwłocznej konsultacji z proktologiem, który na podstawie przeprowadzonych badań: fizykalnych, wziernikowych oraz wywiadu z pacjentem, wdroży odpowiednie leczenie. Najczęściej jest to:

 • zastrzyk w hemoroidy, który zamyka światło powodując samoistne obumarcie guzków,
 • operacja chirurgiczna przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i ogólnym,
 • bezdotykowa laseroterapia naczyniowa  – którą można w chwili obecnej wykonać jedynie prywatnie,
 • gumkowanie (zalecane przy trzecim stadium) – jest to metoda Barrona, która polega na podwiązaniu żylnego guzka naczyniowego odcinając dopływ krwi. Efektem tego jest jego obumarcie i odpadnięcie. Trwa to zazwyczaj od siedmiu do dziesięciu dni. W niektórych przypadkach krócej.

3 Odpowiedzi

 1. Mi dość często krwawiły hemoroidy 🙁 świetnie sprawdził się żel do higieny intymnej z korą dębu. Przyniósł ulgę o wiele bardziej niż te wszystkie leki na hemoroidy, które przypisał mi lekarz 😛

 2. Na szczęście moje hemoroidy były w stadium drugim i zdołałam się sama podleczyć, myślę, że jakbym jeszcze trochę poczekała, to nie byłoby tak łatwo.

  1. no właśnie to jest problem większości ludzi, że czekają w nieskończoność jeśli chodzi o hemoroidy, a potem żałują, bo jest za późno na tradycyjne metody.

Zostaw komentarz